آشنایی با اینترنت ۵G و مزیت های آن

آشنایی با اینترنت ۵G و مزیت های آن

شاید شما نیز اخیرا اینترنت ۵G به گوشتان خورده باشد. تا سال آینده فاز اول نسل پنجم اینترنت تلفن های همراه  در بعضی از کشور ها پیاده سازی خواهد شد و می خواهد سرعت اینترنت کاربران موبایل را ده تا بیست برابر افزایش دهد.  در اینجا ممکن است برای برخی افراد این سوال پیش بیاید که برای استفاده از این فناوری (۵G) گوشی ما چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ و یا اینکه چند مدت دیگر زمان می برد تا فناوری ۵ جی به مناطق دوردست و توسعه نیافته مانند ایران برسد؟

در این مطلب می خواهیم با بررسی ماهیت اینترنت ۵G و قابلیت هایی که این فناوری به کاربران می دهد توضیحات مفید و مختصری را بیان کنیم. امیدواریم مقاله آشنایی با اینترنت ۵G و مزیت های آن مورد توجه شما قرار بگیرد با ما همراه باشید.

معرفی اینترنت ۵G

استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار به نام نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) معرفی و شناخته شده است. این استاندارد بعد از نسل چهارم شبکه تلفن همراه که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد، ارائه خواهد شد. با ورود نسل جدید اینترنت (۵G) کاربران می توانند ارتباطات با ثبات تری را داشته باشند و همچنین سرعت دانلود و آپلود نیز بسیار بالاتر از سرعت فعلی خواهد شد.

در کل در  اینترنت ۵G  نسبت به نسل چهارم ۴G ، این امکان وجود دارد  که در هر ناحیه گجت‌های بیشتری  به اینترنت موبایل متصل شوند و از سرعت بالاتری استفاده نمایند.

مزایا و قابلیت های این فناوری (اینترنت ۵G) کدامند؟

برخی از مختصصان در زمینه فناوری معتقدند که تمام کارهایی که در حال حاضر با گوشی ها و گجت های خود انجام می دهیم در آینده با استفاده از اینترنت ۵G قادریم بسیار سریع تر و با کیفیت بهتری آن ها را انجام دهیم. برای مثال می توانیم به استفاده در سطح وسیع از عینک های هوشمند بر اساس واقعیت افزوده، گجت‌هایی که به واقعیت مجازی مرتبط می شوند، ویدیوهایی با کیفیت خیلی بهتر و همچنین  اینترنت اشیاء که توانایی هوشمند سازی شهر ها را دارد، اشاره نماییم.

نکته بسیار مهم و شگفت انگیز در رابطه با اینترنت ۵G  این است که این تکنولوژی،  قابلیت‌هایی که هنوز به فکر ما هم خطور نکرده است را امکان پذیر خواهد کرد.

تصور کنید تعداد زیادی از پهپادها  برای انجام یک ماموریت نجات به صورت انبوه به کار گرفته شوند یا اینکه مثلا  تعداد از زیادی از اتومبیل‌های خودران که جهت برقرای ارتباط با همدیگر و چک کردن لحظه ای وضعیت  ترافیک خیابان ها به چه اینترنتی باید وصل باشند تا به خوبی عمل کنند؟ مسلما باید یک اینترنت بسیار پر سرعت وجود داشته باشد که مشکلی در ارتباطات پیش نیاید.  در آینده ای نزدیک با کمک اینترنت ۵G  این ایده ها می توانند عملیاتی شوند.

در صورتی که قصد داشته باشیم کاربردهای معمولی‌تری از این فناوری را بیان کنیم ، می‌توانیم به بازی ها موبایلی  و افرادی که  با موبایل بازی می کنند، اشاره کنیم که با بهره گیری از این فناوری،  قادرند بسیار راحت‌تر و لذت بخش تر از بازی‌های گرافیک بالای آنلاین استفاده کنند. همچنین استریم ویدیو در گوشی های همراه به کار راحت‌تری تبدیل خواهند شد و کاربران می توانند بدون هیچ گونه  مشکل و یا  دردسر خاصی  اقدام به تماشای  ویدیوهای ۴K یا حتی با کیفیت بالاتر به صورت آنلاین کنند.به طور کلی می‌توانیم بگوییم نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) در همه حوزه ها کاربردهای متنوعی و بسیار زیادی دارد.

چگونگی عملکرد فناوری ۵G 

فناوری‌های زیادی جهت به کار گیری اینترنت ۵G پیشرفت کرده اند که تا به حال شرکت‌ها برای بهره برداری از یک فناوری ثابت و مشخص به توافق نرسیده‌اند و هر یک از این فناوری ها مشغول  آزمون‌ و خطا هستند تا بهترین فناوری ممکن را پیدا کنند. باندهای فرکانس بالا-از ۳.۵ گیگاهرتز تا ۲۶ گیگاهرتز و بالاتر، ظرفیت بیشتری دارند ولی از آنجایی که طول موج پایین آن ها ، محدوده کمی  را  تحت پوشش  قرار می‌دهند و در صورت وجود موانع معمولی فیزیکی مثل دیوارها، این سیگنال‌ها قطع می‌شوند. در این مورد می‌توان به فناوری MM Wave توجه نمود که این شبکه سرعت اتصالات را به نحوی چشمگیر زیاد می کند.

چه فرقی بین اینترنت ۵G و ۴G  وجود دارد؟

کاملا واضح است که به دلیل نوپا بودن تکنولوژی اینترنت ۵G در شروع کار سرعت خیلی زیادی نخواهد داشت به این دلیل که در ابتدای کار شرکت های مخابراتی ممکن است از این فناوری جهت بالا بردن ظرفیت شبکه‌های ۴G استفاده کند.در واقع  سرعت نهایی اینترنت ۵G، به اینکه از کدام  طیف‌ باند استفاده کرده است، بستگی دارد.و علاوبر این مورد دیگری که می تواند روی سرعت این تکنولوژی تاثیر گذار باشد این است که که شرکت مخابراتی موردنظر تا چه حدی روی نصب دکل‌ها و فرستنده‌های جدید سرمایه‌گذاری می کند.

سرعت ۵G دقیقا چقدر است؟

امروزه ، به طور متوسط سرعت اینترنت ۴G تقریبا ۴۵ مگابیت بر ثانیه می باشد ولی شرکت‌ها باز هم امیدوارند که سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه را عملی کنند. شبکه‌های اینترنت ۵G تکی که از فرکانس‌های خیلی بالا استفاده می کنند، می توانند به سادگی سرعت بیشتر از یک گیگابیت بر ثانیه را اجرایی کنند.

شبکه های ۵G چه زمانی وارد بازار می شوند؟

سرویس‌های مبتنی بر این فناوری  در خیلی از کشورها بعد از سال  ۲۰۲۰  ارائه داده خواهد شد.ولی قابل ذکر است که  شرکت مخابراتی قطری اوریدو (Ooredoo)  در حال حاضر این فناوری را به صورت محدود اجرایی نموده است. همچنین سه اپراتور بزرگ کره جنوبی نیز قصد دارند از  سال ۲۰۱۹ این فناوری را به مشتریان خود عرضه کنند. بعلاوه برخی از  شرکت‌های چینی نیز  در تلاش اند تا این سرویس‌  را در سال ۲۰۱۹ اجرایی کنند.

برای استفاده از اینترنت ۵G  گوشی خاصی لازم است؟

باید بگوییم استفاده از اینترنت ۵G نیاز به گوشی که بتواند این فناوری را ساپورت کند دارد. در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰  نیز که فاز اولیه فناوری ۴G اجرا شد، پیش از گسترش این فناوری، گوشی‌های زیادی در بازار عرضه شدند که با این فناوری سازگار بودند ولی کاربران این تکنولوژی در خیلی از جاها قادر به استفاده از آن نبودند. از این رو افراد فکر می‌کردند که برای فناوری که کاربرد خاصی ندارد  پول اضافه‌ای پرداخته اند.

به این دلیل احتمالا این بار شرکت‌های سازنده این اشتباه  را تکرار نخواهند کرد و تعداد زیادی از گجت‌های مناسب برای فناوری ۵G را در پایان سال ۲۰۱۹ عرضه خواهند کرد، وقتی که زیرساخت‌های مربوط به آن در اکثر کشورها اجرایی شود، این گوشی‌ها می‌توانند براحتی و بدون ایراد  از شبکه‌های اینترنت ۴G و ۵G استفاده نمایند.