شبکه زیرساخت کشور مورد حمله سایبری قرار گرفت

شبکه زیرساخت کشور مورد حمله سایبری قرار گرفت

شبکه زیرساخت کشور امروز ۲۷ بهمن هم مورد حمله گروه یا گروهی از هکر‌ها قرار گرفته است. هنوز جزییاتی از این حمله از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام نشده است ولی امشب (۲۷ بهمن) در رویداد «سوار ابرها» شرکت ابرآروان اعلام شد. امروز ایران شاهد حمله علیه زیرساخت‌های ارتباطی خود بوده است.

به گزارش پیوست به دنبال حمله سایبری امروز به شبکه ارتباطات زیرساخت بسیاری از دیتاسنتر‌های کشور و سرویس‌های ابری از جمله سرویس ابرآروان از کار افتاده‌اند. همچنین در این بین بخشی از اپراتورهای اینترنتی نیز با مشکلات شدیدی روبه‌رو شده‌اند که همین امر نیز به کندی و اختلال سرویس اینترنت کاربرانشان منجر شده است. آنطور که ابرآروان گزارش می‌کند این حملات منبع درونی و بیرونی داشته‌اند.

در پیگیری‌های پیوست از شرکت زیرساخت، این شرکت هنوز پاسخ روشنی در مورد این حملات اعلام نکرده است. هفته‌ گذشته نیز شبکه ارتباطی کشور به دلیل حملات DDoS با اختلالات گسترده‌ای همراه شده بود. در آن زمان حمید فتاحی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت دلیل قطعی و اختلال شدید چند ساعته در سرویس اینترنت کشور را «حمله به شبکه زیرساخت‌ ارتباطی کشور از میلیون‌ها مبدا به میلیون‌ها مقصد» اعلام کرده بود.

براساس اظهارات او این حمله از نوع SYN flood یکی از انواع حملات DDOS بوده که نرخ ارسال بسته‌های حمله آن ۱۸۰ میلیون pps (بسته بر ثانیه) بوده که همین امر هم باعث اختلال سراسری در شبکه اینترنت کشور شده بود. براساس گزارش‌های شرکت ارتباطات زیرساخت حملات هفته گذشته از مبدا شرق آسیا و شمال آمریکا بوده که به کمک سپر دفاعی دژفا (سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات) دفع شده بود.