خدمات VOIP

استفاده از زیرساخت های شبکه های کامپیوتری برای انتقال صدا

VOIP چیست؟

VoIP یا Voice Over IP، تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه است که امکان برقراری تماس های تلفنی را روی بستر شبکه IP فراهم می آورد. VoIP می تواند به صورت مستقل از اینترنت در شبکه های داخلی شرکت ها و سازمان ها پیاده سازی شود و از امکانات مختلف و پیشرفته آن استفاده کرد. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی شبکه های کامپیوتری، VoIP محدوده وسیع تری از نیازهای ارتباطی را پاسخ می گوید. SIP از معمول ترین و پراستفاده ترین پروتکل های این فناوری نام برد. VoIP جایگزین مناسبی برای سانترال ها می باشد که در گذشته استفاده می شده و نه تنها تمامی امکانات یک سانترال داخلی را ارائه می دهد بلکه بسیاری مزایا و امکانات دیگر نسبت به سانترال های آنالوگ دارد.

امکانات و قابلیت های VOIP

کیفیت بالا و کم نظیر مکالمه Full HD

مکالمه به صورت Full HD. با وضوح و شفافیت بالا، بدون انعکاس و خدشه و با حداقل تاخیر زمانی در مکالمه.

ایجاد شماره های داخلی بدون محدودیت

برای مجموعه خود، به تعداد نا محدود داخلی ایجاد کنید.

کنفرانس و تماس صوتی و تصویری

قابلیت برگزاری کنفرانس صوتی و تصویری بین مشترکین از طریق ویپ.

قابلیت ایجاد صف انتظار

خطوط شما هیچ گاه اشغال نخواهند بود. قابلیت اعلام تعداد در صف و زمان تقریبی اتصال به اپراتور.

امکان پاسخگویی در تبلت و تلفن همراه

امکان استفاده و پاسخگویی خارج از محل اداری. با تلفن همراه، تبلت، لپتاپ و pc.

تهیه گزارش ریز مکالمات برای کاربران

گزارشات هدفمند از تعداد تماس های پاسخ داده شده و رد شده، زمان پیک تماس مشتریان، عملکرد پرسنل و ...

قابلیت ضبط مکالمات ورودی و خروجی

مکالمات را برای استناد به آنها ضبط کنید.

قابلیت مدیریت، دریافت و ارسال فکس

قابلیت مدیریت، دریافت و ارسال فکس بدون نیاز به داشتن دستگاه فکس.

تهیه گزارش ریز مکالمات برای کاربران

گزارشات هدفمند از تعداد تماس های پاسخ داده شده و رد شده، زمان پیک تماس مشتریان، عملکرد پرسنل و ...

کال سنتر

مرکز تماس، شبکه ای گسترده از تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری می باشد. قابلیت مدیریت یکپارچه، تعداد زیادی از تماس های همزمان با هر تعداد کارمند.

پیام صوتی انبوه

ارسال پیام‌های صوتی به شماره‌تماس‌های خاصی که کاربر تعریف می‌کند.

برتری ها و مزایای VOIP نسبت به سانترال

رابط گرافیکی و مبتنی بر وب

می توانید از طریق اینترنت و رابط های گرافیکی، سیستم voip خود را مدیریت کنید و از تمامی امکانات موجود مانند برگزاری کنفرانس صوتی، انتقال تماس، صندوق صوتی و ... استفاده نمایید. این مزیت، کنترل تنظیمات سیستم را بسیار آسان می کند.

عدم نیاز به سیم کشی

شما می توانید با اتصال گوشی های تلفن به هر پورت استاندارد شبکه کامپیوتری، از سیستم ویپ خود استفاده کنید. تلفن های نرم افزاری این امکان را دارند که به طور مستقیم بر روی رایانه نصب شوند. لذا به هیچ سیم کشی نیاز ندارند.

قابلیت افزایش ظرفیت

در سیستم VoIP، اضافه کردن بسیاری از امکانات پیشرفته به صورت نرم افزاری انجام می شود و سختی سیستم قدیمی سانترال را ندارد. بنابراین دیگر لازم نیست که برای افزایش خطوط تلفن یا شماره های داخلی هزینه های گزاف پرداخت نمایید.

کاهش هزینه های تلفن

یکی از مهم ترین مزایای ویپ هزینه پایین آن در قیاس با نسل قدیم تلفن های داخلی است. VoIP به شرکت ها و سازمان ها این امکان را می دهد تا با هزینه ای کم، اقدام به برقراری ارتباط با شعبه های خود در سراسر جهان کنند.

دستگاه های تلفن

دستگاه های تلفن سیستم VoIP یا IP PBX مبتنی بر پروتکل SIP عمل می کنند. لذا امکان ارائه سرویس به هر مدل تلفن سخت افزاری یا نرم افزاری که بر اساس استاندارد SIP باشد را دارند. این ویژگی در سیستم تلفنی نسل قدیم وجود نداشت.

امکان انتقال شماره داخلی

در صورت جابجایی شما می توانید شماره داخلی خود را به دفتر جدید خود انتقال دهید. این اتفاق بدون هیچگونه تغییر در سیستم voip، به راحتی قابل اجراست. حتی اگر این محل جدید خارج از محل اداری شما باشد.

VOIP Gateway چیست؟

گیت وی voipسخت افزاری است که برای ارتباط شبکه مخابراتی (PSTN) با سیستم تلفنی VoIP به کار می رود. در واقع گیت وی VoIP، پل ارتباطی بین شبکه مخابرات تلفن شهری و شبکه تلفنی مبتنی بر IP می باشد.

در ادامه به بررسی انواع مختلف گیت وی VoIP و کاربردهای آن می پردازیم. گیت وی های ویپ به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

گیت وی آنالوگ

گیت وی های آنالوگ جهت برقراری ارتباطات آنالوگ، همچون گوشی های تلفن‌ سنتی و یا خطوط شهری، با یک سیستم VoIP مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع گیت وی ها بر اساس نوع اینترفیس آنالوگ در دو دسته گیت وی FXS و گیت وی FXO تقسیم بندی می شود.

گیت وی FXO

از گیت وی FXO برای اتصال خطوط تلفنی شهری، به شبکه ی VoIP استفاده می شود. به عبارت دیگر تماس های شهری آمده از خطوط آنالوگ، توسط این گیت وی به مکالمات VoIP تبدیل می شوند.

گیت وی FXS

گیت وی FXS برای اتصال گوشی های تلفن‌ آنالوگ قدیمی و نیز تجهیزات فکس عادی به سیستم تلفن VoIP به کار می‌رود.

گیت وی دیجیتال

این نوع از گیت وی، برای ارتباط سیستم تلفنی VoIP با خطوط مخابراتی دیجیتال همچون خطوط E1 استفاده می‌شود.

گیت وی GSM

این دسته از گیت وی ها امکان ارتباط دو طرفه بین شبکه VoIP و شبکه مخابرات موبایل (GSM) را میسر می سازند؛ راه اندازی سیستم های تلفنی تحت شبکه با استفاده از خطوط تلفن همراه، در مناطقی که دسترسی به خط شهری ندارند، یکی از مهمترین کاربردهای این دستگاه است.

در ادامه به رایج ترین موارد استفاده از گیت وی VoIP اشاره می شود.

ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی VoIP

اصلی ترین و رایج ترین مورد استفاده از گیت وی ویپ، ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی ویپ باشد. لذا برای ورود خطوط شهری آنالوگ به شبکه VoIP حضور گیت وی voip الزامی است.

ارتباط تلفن‌های آنالوگ قدیمی به سیستم تلفن VoIP

در صورتی که از نقطه نظر هزینه، توجیهی برای کنار گذاشتن تلفن های آنالوگ سنتی و خرید IP Phone های جدید ندارید این امکان وجود دارد که با تجهیز سیستم تلفنی به گیت وی FXS از تلفن های آنالوگ قدیمی موجود، در شبکه تلفنی VoIP استفاده کرده و در نتیجه متحمل هزینه های اضافی نشوید.

ارتباط VoIP با سیستم PBX سنتی

در صورتی که بستر لازم برای جایگزینی سیستم PBX سنتی با سیستم VoIP وجود نداشته باشد و یا به طور کلی قصد داشته باشید که سیستم تلفنی سنتی را در کنار سیستم تلفنی VoIP استفاده کنید، بکارگیری گیت وی voip مناسب ترین راه حل می باشد. برای این امر با توجه به تعداد تماس های همزمان مورد نیاز، این امکان وجود دارد که با استفاده از گیت وی voip آنالوگ یا دیجیتال، مرکز تلفن سنتی موجود را با سیستم تلفنی VoIP، یکپارچه سازید و و در کنار سیستم سانترال، از تمامی امکانات VoIP بهره مند شوید. از این طریق می توان از کنار گذاشتن سیستم های قدیمی و هزینه های زیاد در گام های اولیه راه اندازی شبکه VoIP جلوگیری کرد.

انتقال خطوط شهری آنالوگ

در نظر بگیرید شعبه اصلی سازمان در شهر تهران و کارخانه سازمان هم در منطقه ای خارج از تهران می باشد که به خطوط شهری دسترسی ندارد. یکی از موارد استفاده از گیت وی voip انتقال خطوط شهری است که می توان خطوط شهری سازمان اصلی واقع در تهران را به کارخانه مورد نظر که دسترسی به خطوط شهری ندارد، انتقال داد.

استفاده از گیت وی GSM در صورت عدم امکان استفاده از خطوط شهری

یکی از عمده کاربرد های گیت وی GSM، در مناطقی از قبیل کارخانجات و معادن می باشد که دسترسی به خطوط شهری، مشکل است. لذا در صورت استفاده از این نوع گیت وی به همراه سیم کارت های GSM، می توانید با شبکه مخابراتی ارتباط داشته باشید.

ارتباط با ما

۰۹۱۲۳۳۶۹۵۱۹

Kambiz.Tayebi[at]gmail.com